K7Water Home

List Of Major Regattas In Kingston

List of the more important regattas that Kingston has hosted over the years

YearEventWinner
2013DN Canadian ChampionshipEric Anderson (USA)
2012Albacore Canadian ChampionshipAllan Measor, Richard Piercey (CAN)
2012Canadian Collegiate Team Racing ChampionshipsQueen's University
201229er Canadian ChampionshipSean Kayser, Cameron Sawyer (NSC and KYC)
2012Windsurfer Canadian ChampionshipsKeith Whiston (CAN)
2012Laser Youth North AmericansAlexander Burke (CAN)
201229er North AmericansSam Gustin, Ian Woodbury (CAN)
201249er North AmericansJon Ladha, Daniel Inkpen (CAN)
2012Finn North AmericansGreg Douglas (CAN)
2012Soling North AmericansPeter Hall, Paul Davis, William Hall (CAN)
2012J22 Canadian ChampionshipChris Doyle, Will Harris, Adam Burns (USA)
2012F18 Canadian ChampionshipMichael Easton, Tripp Burd (USA)
2012Shark World ChampionshipRobert Davis, Paul Davis, Brandon Tattersall (CAN - KYC)
201129er North American ChampionshipTyler Macdonald, Mike Deady USA
201129er XX North American ChampionshipKristen Lane, Matt Pistay USA
2011Soling One Meter Canadian ChampionshipsJim Goddard CAN
2011Lightning Pan Am TrialsPeter Hall, Chantel Leger, Megan Armitage RStLYC, CAN<
2011Laser Master Canadian ChampionshipGreatgrandmaster: Peter Seidenberg USA; Grandmaster: Robert Kocci, CAN; Master: Andy Roy, CAN; Apprentice: Ray Davies CAN
2011J-22 Canadian ChampionshipRon Harris, Pete Amos, John Marten CAN
201129er Canadian ChampionshipEmily Tsang, Lauren Laventure PCYC CAN
2011Shark Canadian ChampionshipsJohan Koppernaes, Doug Brown, Michael Lee (CAN Nepean SC)
2011Canadian Collegiate Team Racing ChampionshipsQueen's University
2010IOM Canadian ChampionshipSeptember 10 - 12, 2010
2010Olson 30 North American ChampionshipScott Mundie and crew of "Old School" (Picton, CAN)
2010505 Canadian ChampionshipHenry Amthor, Dustin Romey (USA)
2010J105 Canadian ChampionshipPeter Hall and crew of "Jamaica Me Crazy" (Montreal, CAN)
201049er North American ChampionshipJonathan Ladha, Daniel Inkpen (CAN)
2010RS:X & Windsurfer classes Canadian ChampionshipBob Shuttleworth (CAN)
201029erXX North American ChampionshipParis Henken, Hans Henken (USA)
201029er North American ChampionshipMaxwell Fraser, David Liebenberg (USA)
2010Shark North American ChampionshipDavid O'Sullivan, David Foy, Jamie Foy, (CAN Britannia YC)
201029er Canadian ChampionshipEmily Tsang, Lauren Laventure (CAN)
2010Optimist North American ChampionshipGold: Christopher Williford USA, Silver: Duncan Williford USA, Bronze:Conner Harding USA
2010World Robotic Sailing Championship and SailBot 2010June 7- 10, 2010
2009Olson 30 North American ChampionshipBruce Rand, Cyrus Boadway, George Jackson, Jenny Molson, Hub Steenbakkers, Shirley Wildenbeest, CBYC, CAN
2009Byte CII World ChampionshipDarren Choy, SIN
2009Finn North American ChampionshipChris Cook, CAN
200949er North American ChampionshipBilly Gooderham, Ian Hogan, CAN
200929er North American ChampionshipMaxwell Fraser, David Liebenberg, USA
2009RS:X/Windsurfer Canadian ChampionshipsDavid Hayes, CAN
2009Byte CII Canadian ChampionshipTerence Choo, SIN
2009Soling Canadian ChampionshipsHans Fogh, Roger Cheer, Gord Devries, CAN
2009Shark Canadian ChampionshipsDavid O'Sullivan, David Foy, Jamie Foy CAN
200929er Canadian ChampionshipsMichael Blumer, Peter Soosalu, CAN
2009Hobie 16 North American ChampionshipEnrique Figueroa, Victor Aponte, PUR
2009Hobie 16 Youth North American ChampionshipEric Raybon, Matthew Raybon USA
2009Hobie 16 Women's North American ChampionshipSusan Korzeniewski, Erika Korzeniewski USA
2008Contender World ChampionshipMarkus Hamilton, AUS
2008Laser II North American ChampionshipCameron Roblin, Erin Murray BSBC, Burlington, CAN
2008Flying Dutchman North American ChampionshipPaul Scoffin, Pavel Ruzi NZL
2008Byte Standard North American ChampionshipChristie Nicoll, Halifax, CAN
2008Byte CII North American ChampionshipThomas Nicholson RKYC, Saint John, CAN
2008470 North American ChampionshipAllison Jolly, Zack Marks, USA
200829er North American ChampionshipFraser, Maxwell, David Liebenberg, USA
200829er Canadian ChampionshipMartin Lefebvre, Thierry Chalifour CAN RSTLYC
2008Albacore Canadian ChampionshipTeresa Miolla, Carter George CAN
2008F 18 Canadian ChampionshipL-Phillipe Ethier, Maxime Loiselle CAN
2008Etchells Canadian ChampionshipTim Patton BER
2008Contender Canadian ChampionshipMarcus Hamilton, AUS
2008505 Canadian ChampionshipChris Behm, Andrew Buttner USA
200849er Canadian ChampionshipBilly Gooderham, Ian Hogan RCYC CAN
2008 EYCVarious
2007Multihull Youth World ChampionshipRichard Glover, Andrew Glover, GBR
2007Girl's Windsurfer Youth World ChampionshipLaura Linares, ITA
2007Girl's Laser Radial Youth World ChampionshipGabrielle King, AUS
2007Girl's 29'er Youth World ChampionshipEmily Dellenbaugh, Briana Provancha, USA
2007Boy's Windsurfer Youth World ChampionshipPierre Le Coq, FRA
2007Boy's Laser Youth World ChampionshipPavlos Kontides, Cyprus
2007Boy's 29'er Youth World ChampionshipHenrik Sogaard, Soren Kristensen, DEN
2007Laser 2 North American ChampionshipLauren David, Diane Tomalty CAN Kingston Yacht Club
2007Byte North American ChampionshipBrenda Bowskill CAN
200729er North American ChampionshipRyan Judge, Hans Henken ARG
2007Shark North American ChampionshipDavid O'Sullivan, David Foy, and Jamie Foy, CAN, Britannia Yacht Club
2007505 Canadian ChampionshipTyler Moore, Jessie Falsone USA
2007International 110 Canadian ChampionshipSteven Clancy John Murphy USA
2006Byte North American ChampionshipJean-Luc Robitaille, CAN
200629er North American ChampionshipJen Glass, Genny Tulloch USA
2006Fireball Canadian ChampionshipRobert Levy, Stephen Waldie CAN
200649er Canadian ChampionshipDan Cunningham, Rob Paterson CAN
2006J22 Canadian ChampionshipRon Harris, David Harris, Pete Amos, Hudson QC CAN
2006F18 Canadian ChampionshipMaxime Loiselle, Quebec City CAN
2005Laser II World ChampionshipTrevor McEwen, Ian McEwen, Kingston, CAN
2005505 North American ChampionshipNelson / Moore USA
2005IOM Canadian ChampionshipPeter Van Rossem, Kingston, CAN
2005Shark Canadian ChampionshipTof Nicoll-Griffith, Hugh Strudwick, Kai Nicoll-Griffith CAN
2004Shark North American ChampionshipSid Dakin, John Dakin, Sally Dakin CAN
2004Fireball Canadian ChampionshipGrant Lamont, Tom Egli, CAN
2004505 East Coast ChampionshipFalsone / Meller USA
2004Mistral National Team QualifierKevin Stittle, CAN
2004Laser National team QualifierBernard Lutmer, CAN
2004 EYCVarious
2003Albacore World ChampionshipBarney Harris, David Byron, USA
2003Tanzer 22 North American ChampionshipNick Osborne, Matthew Victor CAN
2003Rave Multihull North American ChampionshipMike McGarry USA
2003Flying Dutchman North American ChampionshipTim Sayle, Willem Barent Wijsmulle (USA)
2003Finn North American ChampionshipChris Cook, CAN
2003Formula 18 North American ChampionshipBob O'Connor, Stephanie O'Connor, USA
2003505 Canadian ChampionshipAmthor / Amthor USA
2002J24 World ChampionshipBrad Read, Randy Borges, David McClintock, Paul Grenaver, Will Jeffers USA
2002Laser 28 North American ChampionshipDenise Bienvenu, CAN
2002Laser Radial Canadian ChampionshipPaige Railey USA
2002Laser Canadian ChampionshipBernard Luttmer, Canada
2002Fireball Canadian ChampionshipJoe Jospe, Peter Kelly
2002IOM Canadian Championship
2001Finn Master World ChampionshipOverall: Lawrence Lemieux, CAN 40-49: Lawrence Lemieux, CAN 50-59: Luksa Cicarelli, CRO 60+: Louie Nady USA
2001Contender World Championship1. Arthur Brett AUS, 2. Andrea Bonezzi ITA, 3. Nigel Walbank GBR
200129er World ChampionshipJohn Pink, Tom Weeks GBR
2001Optimist North American ChampionshipJohathan JOHATHAN, ARG
2001J24 Canadian ChampionshipJohn Mollicone USA
2001Finn Canadian ChampionshipMike Milner, Canada
2001Team Racing Canadian Championship
2000Byte North American ChampionshipAmanda Clark, USA
2000Mistral North American ChampionshipAlain Bolduc CAN
2000J24 North American ChampionshipT.Healy, W.Harris, M.Reynold, A.Kotoun, N.Yeater USA
2000Hobie 16 North American ChampionshipPaul Hess, Mary Ann Hess USA
200049er North American ChampionshipJason Rhodes, Jeff E? CAN
2000Flying J Canadian Championship? , Ethan Isaac Holtzer CAN
2000Tornado Canadian ChampionshipJohn Curtis, Sean McCann CAN
2000Soling Canadian ChampionshipBill Abbott, Brad Boston, Matt Abbott CAN
2000Optimist Canadian ChampionshipTodd Hawkins USA
2000Tornado National Team QualifierSean McCann, John Curtis CAN
2000Europe National Team QualifierRachel Dennis CAN
2000470 National Team QualifierPaul Baskett, Brent Macdonald CAN
1999Laser II World ChampionshipPierre Olivier Roy, James Sauter, CAN
1999Byte World ChampionshipEric Holden, CAN
1999Tornado North American ChampionshipRobbie Daniel and ? USA
1999Laser II North American ChampionshipKevin Teborek, Ryan Don(?
1999Hobie 17 North American ChampionshipWoody Cope, USA
1999Hobie 16 Women's North American ChampionshipSusan Korzeniewski, Stephanie Megan, USA
1999Fireball North American Championship(Patrick Crump, Andrew Oleksi(?) USA)
1999470 North American ChampionshipTract Hayley, Louise Vanvoorhis USA
1999J-24 Canadian Championship
1999Flying J Team Racing Canadian Championship
1999Mistral Canadian ChampionshipAlain Bolduc CAN
1999Etchell Canadian ChampionshipBen Altman, Phil Sustronk, ? CAN
1999Byte Canadian ChampionshipB. Beveridge, CAN
1999Albacore Canadian ChampionshipBarney Harris, David Byron USA
1999Finn National Team QualifierMike Milner CAN
1998Laser 28 North American ChampionshipDenise Bienvenu, CAN
1998Team Racing Canadian ChampionshipNew York Yacht Club, USA
1997Mirror World ChampionshipChristopher Balding, Nicola Harper GBR
1997Mistral North American ChampionshipTed Huang, USA
1996Shark World ChampionshipJeff Mitchell, CAN
1996Fireball World ChampionshipGold: Colin Goodman,Jim Turner GBR, Silver: Erich Moser, Rudi Moser SWI, Bronze: Tof Nicoll-Griffith, Kelly CAN
1996 LYRAVarious
1995Soling World ChampionshipL. Doreste, Manrique, Vera ESP
1995Soling, Infata Christina World Championship
1995Tornado World ChampionshipWalter Pirinoli, Marco Pirinoli, ITA
1995Albacore World ChampionshipMike McNamara, Mike Gifford GBR
1995International 14 Canadian Championship
1994Finn Canadian Championship
1993International 14 World ChampionshipIan Walker and Chris Fox, GBR
1993Laser Canadian ChampionshipMax Skelley
1992Shark World ChampionshipPeter Schell, Kingston, CAN
1992Etchells Canadian Championship
1991Finn Gold Cup World ChampionshipGold: Hank Lammens CAN, Silver: Brian Ledbetter USA, Bronze: Oleg Zhoperskiy URS
1991Laser North American ChampionshipKevin Hall, USA
1990505 World ChampionshipJorgen Schonherr, A. Kaempe, DEN
1990Etchells North American Championship
1990Laser Canadian ChampionshipRod Davies
1989J24 World ChampionshipLarry Klein, USA
1989Albacore World ChampionshipJohn Clark, Jaime Day CAN
1989Laser II World ChampionshipCharlie Hancock, John Curtis, CAN
1989J24 World ChampionshipLarry Klein, USA
1989Dufour World Championship
1989505 North American ChampionshipEthan Bixby, Cam Lewis USA
1989Laser Canadian ChampionshipJason Rhodes, CAN
1988Laser North American ChampionshipJeff Boyd, Kingston, Canada
1988Etchells Canadian ChampionshipHans Fogh, Steve Calder, Steven Black CAN
1987Div II Board Women's World ChampionshipGold: Jorunn Horgen NOR, Silver: Valerie Capart FRA, Bronze: Penny Way GBR
1987Div II Board Men's World ChampionshipHeavy: Gold: Georg Kendler AUT, Silver: Jean Luc Lochus FRA, Bronze: L. de Pedrini ITA. Light: Gold: Michel Quentin FRA, Herve Piegelin FRA, Robert Nagy FRA
1987J-24 Canadian Championship
1987Laser Canadian ChampionshipJason Rhodes, CAN
1986Laser Canadian ChampionshipHank Lammens, CAN
1985International 14 World ChampionshipJamie Kidd and Hugh Kidd, CAN
1985Laser North American ChampionshipMike Martin, USA
1984Optimist World ChampionshipGold:Serge Kats (NED) Silver:Jussi Wikstrom (FIN) Bronze:Xavier Garcia (ESP) Girl:Veronique Ravet (FRA) Team:(DEN)
1984Laser Canadian ChampionshipTerry Nielsen, CAN
1983Windsurfing World ChampionshipStephan van den Berg, NED
1983Windsurfing World ChampionshipRobby Naish USA
1983Laser Canadian ChampionshipBruce Robertson, CAN
1980Laser World ChampionshipGold: Ed Baird USA, Silver:Jos� Barcel Dias BRA, Bronze: John Curler NZL
1980Women's Laser Radial World ChampionshipGold:Marit S�derstr�m SWE, Silver: Lynne Jewell USA, Bronze: Cheryl Smith NZL
1979 LYRAVarious
1978Laser North American ChampionshipAndrew Menkart
1977Albacore World ChampionshipBarry Poyntz, Gary Poyntz CAN
1976Soling Olympic Summer Games1 DEN (JENSEN, Poul, BANDOLOWSKI, Valdemar, HANSEN, Erik) 2 USA (KOLIUS, John, GLASGOW, Walter, HOEPFNER, Richard) 3 GDR (BELOW, Dieter, ZACHRIES, Michael, ENGELHARDT, Olaf)
1976470 Olympic Summer Games1 FRG (H�BNER, Frank BODE, Harro) 2 ESP (GOROSTEGUI CEBALLOS, Antonio MILLET SOLER, Pedro Luis) 3 AUS (BROWN, Ian RUFF, Ian)
1976Tornado Olympic Summer Games1 GBR (WHITE, Reginald J., OSBORN, John) 2 USA (ROTHWELL, Michael Jon, MCFAULL, David Rockwell) 3 FRG (SPENGLER, J�rg, SCHMALL, J�rg)
1976Flying Dutcham Olympic Summer Games1 FRG (DIESCH, J�rg, DIESCH, Eckart) 2 GBR (PATTISSON, Rodney Stuart, BROOKE-HOUGHTON, Julian) 3 BRA (CONRAD, Reinaldo, FICKER, Peter)
1976Tempest Olympic Summer Games1 SWE (ALBRECHTSON, John, HANSSON, Ingvar) 2 URS (MANKIN, Valentin, AKIMENKO, Vladislav) 3 USA (CONNER, Dennis, FINDLAY, Conrad)
1976Finn Olympic Summer Games1 GER (Jochen Sch�rmann) 2 URS (Andrey Balashov) 3 AUS (John Bertrand)
1972Shark World ChampionshipHorst Shaunbacher, GER
1946 LYRAVarious
1935 LYRAVarious
1927 LYRAVarious
1921 LYRAVarious
1910 LYRAVarious
1904 LYRAVarious
1902 LYRAVarious
1898 LYRAVarious
( Topic last updated: 2013.02.24 11:24:56 PM )